Magyarország Kormánya ez év január 9-én a közösségi művelődés társadalmi és nemzetépítő hasznosságára és közösségformáló erejére tekintettel döntött arról, hogy ismételten legyen lehetőség a közművelődés legmagasabb, az emberi erőforrások minisztere által adományozható elismerésének, a Bessenyei György-díjnak az átadására. A Nemzeti Művelődési Intézet a közösségi művelődés országos módszertani háttérszervezeteként kiemelten fontosnak tartja a közművelődési szakemberek minél szélesebb körű elismerését, ezért 2019-ben több szakmai díj alapításával csatlakozik a közművelődési kitüntetések rendszeréhez.

 

A Nemzeti Művelődési Intézet díjak átadásával kívánja kifejezni szakmai megbecsülését azon személyek, szervezetek, közösségek irányában, akik kiemelkedő és magas szakmai színvonalú közösségépítő, értékfeltáró tevékenységet végeznek.

A közművelődési szakmai tevékenységet végző személyek, illetve szervezetek méltó elismerése alapított új díjak:

„Illyés Gyula Közművelődési Életműdíj”: azoknak a közösségi művelődés területén dolgozó szakembereknek adományozható, akik kiemelkedő tevékenységükkel a helyi társadalom életerejének erősödéséhez, valamint a szakmai utánpótlás fejlesztéséhez meghatározóan hozzájárulnak, mintegy életmű-elismerésként.

„Kovalcsik József-díj”: azoknak a helyi értékek feltárásával, a helyi közösségek megerősítésével foglalkozó szakembereknek adományozható, akik kiemelkedően hozzájárulnak a helyi és nemzeti öntudat erősítéséhez, valamint a szakmai utánpótlás fejlesztéséhez.

„Karácsony Sándor-díj”: azoknak a fiatal szakembereknek adományozható, akik kiemelkedő eredményekkel alkalmassá teszik fejlesztő tevékenységük adaptálását, elterjesztését.

„Durkó Mátyás-díj”: azoknak a művelődéskutatás területén tevékenykedő szakembereknek adományozható, akik a szakterületen olyan eredmények felmutatására képesek, amelyek segítik a szakterület integrációját a tudományos közéletbe, illetve a felsőoktatásba, valamint hozzájárulnak a tudományos utánpótlás fejlesztéséhez.

„Közösségeket Támogató Önkormányzat Díj”: azoknak az önkormányzatoknak adományozható, amelyek jelentős mértékben támogatják a településükön működő közösségeket, valamint példaértékű szerepet vállalnak a közösségeik megerősítésében, fejlesztésében, a közösségeikkel történő együttműködésben, és új közösségek létrehozásában.

„Közösségépítő Önkéntes Díj”: azoknak a közösségi művelődésben tevékenykedő, aktív önkénteseknek adományozható, akik példaértékű, alulról jövő kezdeményezéseket generálnak, mentorálnak, előremozdítva a társadalmi aktivitást és megerősítve a helyi identitástudatot.

Az elismerések adományozására vonatkozó javaslatot – a jelölt szakmai életútjának bemutatását tartalmazó indoklással együtt – minden év augusztus 1-jéig van lehetőség benyújtani a Nemzeti Művelődési Intézet részére. A felterjesztést magyar állampolgársággal rendelkező természetes személy, Kárpát-medencében működő szervezet kezdeményezheti, a javaslattétel benyújtására kizárólag a mellékelt formanyomtatványon van lehetőség. Az elismerések adományozására, valamint a kapcsolódó pénzjutalmak átadására minden évben november 13-án kerül sor.

A Nemzeti Művelődési Intézet kiemelten fontosnak tartja azt is, hogy az országosan adományozható díjak mellett települési szinten is elismerésben részesülhessenek azok a munkatársak és önkéntesek, akik aktív szerepvállalásukkal hozzájárulnak a helyi közösség építéséhez, a helyi közösségi értékek megőrzéséhez. A díjalapítással az országos és helyi szinten alapított elismerések országos rendszerét kívánja bővíteni és szélesebb körben elérhetővé tenni.

Amennyiben van olyan személy, akit eddigi szerepvállalása és feladatvégzése alapján érdemesnek ítél meg a Nemzeti Művelődési Intézet által alapított, országos szinten adományozható elismerések bármelyikére, akkor éljen a lehetőséggel, és terjessze fel az érintetteket a díjakra.

Felterjesztési határidő: 2019. augusztus 1.

Letölthető melléklet:

Elismerések és adományozásuk feltételei

Felterjesztési formanyomtatvány