A kulturális, közművelődési szakma interdiszciplináris tudományos online folyóirata, a Kulturális Szemle immár 10 éve biztosít lehetőséget a közművelődés témaköreiben a tudományos relevanciával bíró kutatások, tanulmányok, kötetek és konferenciák híreinek közzétételére. A folyóirat 2014-ben jelent meg első alkalommal, azóta átlagosan évi két lapszám került kiadásra. A folyóirat a kezdetektől öt rovatban igyekszik a kultúra minden területéről munkákat bemutatni.

A Kulturális Szemle 2023. évi 1. száma, a már megszokott módon Dr. Juhász Erika főszerkesztő ajánlásával kezdődik, amelyben rövid összefoglalót olvashatunk a lapról, valamint a folyóirat aktuális számáról.

Jelen lapszám Nemzetközi kitekintés rovatában Márkus Edina, Miklósi Márta és Herczegh Judit tanulmánya a kultúrafogyasztási szokásokat vizsgálja a V4 országok vonatkozásában.

A Hazai tudományos műhelyben felsőoktatási intézmények oktatói és kulturális szakemberek tanulmányai kapnak helyet. Aracs Eszter tanulmányában az egyszemélyes bábjáték fogalmáról olvasható Lénárt András bábszínház igazgató, bábrendező, oktató és bábjátékos munkásságának feltérképezésén keresztül. Gyányi István vizsgálata a közművelődés és köznevelés együttműködésének lehetőségeit boncolja a Püspökladányi járásban. Lanczendorfer Zsuzsanna írásának második részében egy győri kékfestő műhely és az azt működtető család munkáján keresztül mutatja be kulturális örökségük fennmaradását és munkájukat a közösségfejlesztésben. Miklósi Márta, Molnár Attila Károly és Kuthy-Megyesi Judit a fogvatartottak kulturális jogait vizsgálják. Körbejárják, hogyan jelenik meg a hazai büntetés-végrehajtási intézetekben a kulturális tanulás, milyen jogszabályi háttere van, felvonultatva néhány pozitív példát. Ponyi László tanulmánya harmadik részében egy országos reprezentatív kutatás esélyegyenlőséggel kapcsolatos eredményeit mutatja be a közművelődés vonatkozásában. Ponyi László és Juhász Erika a Nemzeti Művelődési Intézet szervezeti keretein belül 2012-2022 között megvalósult kutatások összegző áttekintését teszik meg írásukban, bemutatva a tágabb összefüggéseket, az Intézet szakmai stratégiai céljait. Szabóné Tóth Judit cikksorozatának harmadik része Hajdúnánás kulturális intézményeinek létrejöttét és jelenlegi tevékenységét ismerteti, kiemelve a művelődő közösségek támogatását, a közösségek és a közösségi művelődés újraéledését.

A folyóirat Junior kutatóműhely rovatában fiatal kutatók munkái, egyetemi szakdolgozatok eredményei kerülnek bemutatásra. Jelen lapszámban Bánkutiné Mihalcsik Márta és Lanczendorfer Zsuzsanna írásának második részének középpontjában a helyi kézműves alkotóközösségek és a helyi értéktárak létrejöttének, működésének és egymásra gyakorolt hatásának feltérképezése áll a Balaton-felvidéki kistelepüléseken. Nagy Noémi és Márkus Edina tanulmányának témája a környezeti nevelés, annak is a felnőtt korosztályt érintő vonatkozásai. Bemutatásra kerülnek a környezeti neveléshez kapcsolódó fontosabb fogalmak, a környezeti nevelés céljai a nemzeti Környezeti Nevelési Stratégia alapján, továbbá a környezeti nevelés egyes lehetőségei.

A Könyvajánlat, recenzió rovatban a Tudástár a közösségi művelődésben kötetsorozat VII. kötetét ismerhetik meg az olvasók, amely a vállalkozás és gazdaságfejlesztés témakörét járja körül a közművelődés vonatkozásában.

A Tudományos konferenciák hírei között Kiss Fruzsina és Juhász Erika a Szegedi Tudományegyetem KAPOCS Kutatócsoportjának 2023. április 25-27. között megrendezett Generációk – egymás közt elnevezésű konferenciáját taglalja. A konferencián a legnagyobb számban a közösségi művelődés, kultúrakutatás és kulturális projektgondolkodás, olvasáskutatás került bemutatásra a különböző generációs különbségek fókuszán keresztül. A szakmai találkozó további pozitív hozadéka, hogy a konferencia tanulmányaiból lektorált kötet is készül, amely online formában is elérhető (https://ojs.bibl.u-szeged.hu/index.php/kapocs – valamint, a korábbi évek kötetei is itt olvashatók).

A szerkesztők továbbra is várják a folyóirat következő számaiba a közművelődéshez, kultúrához kapcsolódó tudományos írásokat és kutatásokat a kulturalisszemle@nmi.hu e-mail címre. A publikálás feltételei az alábbi linken olvashatóak: https://kulturalisszemle.hu/szerzoinknek

A folyóirat aktuális száma, illetve a korábbi lapszámok az alábbi linken találhatóak: https://www.kulturalisszemle.hu/archivum