Kulturális Szemle 2021_1A Kulturális Szemle küldetése, hogy a közművelődés területén, illetve a kapcsolódó témákban íródott tudományos jelentőséggel bíró kutatásokat, tanulmányokat, köteteket és konferenciákat bemutassa.

Jelen lapszám Nemzetközi kitekintés rovatában többek között Bartalis Izabella, Salló Szilárd és Miklósi Márta közös tanulmánya olvasható, amely a magyarországi és romániai kulturális intézmények jogi szabályozásának és igazgatási rendszerének összehasonlítását mutatja be. Emellett Molnár Attila Károly, Miklósi Márta és Daria Becker-Pestka „Fogvatartottak kulturális jogai Lengyelországban – a kreatív társadalmi rehabilitáció megvalósulása” című publikációjában a lengyel büntetés-végrehajtási rendszerben fogvatartottak számára elérhető kreatív tevékenységekről, kulturális jogairól, valamint arról olvashatnak az érdeklődők, hogy ezen lehetőségek hogyan járulnak hozzá a társadalmi reintegrációjukhoz.

Hazai tudományos műhely kategóriában felsőoktatási intézmények oktatói, kutatói és kulturális szakemberek tanulmányai kaptak helyet. Benkei-Kovács Balázs, Farkas Julianna, Keszei Barbara, Hédi Csaba, Hübner Andrea, Popcsa Anna és Thuma Orsolya, a Budapesti Gazdasági Egyetem Pedagógiai Tanszékének kutatócsoportjának Fót, Göd és Vác lakosai körében végzett vizsgálata a helyi értékek ismeretét, az azokhoz való érzelmi hozzáállást és ezek összefüggéseit foglalja össze a kulturális és természeti örökségek értékelésének befolyásolásában angol nyelven. Dohorné Kostyál Zsuzsanna „Értékgyűjtés a közösségekben” című tanulmányában azokra a kérdésekre kereste a választ, hogy hogyan tudja az értéktár mozgalom megerősíteni a helyi közösségeket, hogyan érhető el közösségi alapú értékgyűjtéssel gazdaságfejlesztés az adott településen, miként tudnak ezek a folyamatok a lakosság helyben maradásához hozzájárulni. Eszenyi Miklós, közigazgatási tanácsadó írásában a kulturális ágazat számára elérhető Európai Uniós forrásokról és kulturális fejlesztésekről, valamint a pályázati intézkedések eredményeiről olvasható áttekintés a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozóan. Pető Lilla, a Nemzeti Művelődési Intézet hálózati központvezetője, a közművelődési feladatellátók hazai és nemzetközi kapcsolatait vizsgálta „Kapcsolatháló elemzés – módszertani bemutatás és kutatási eredmények” című tanulmányában. Szabóné Tóth Judit, a Kéky Lajos Városi Művelődési Központ munkatársa írásában Hajdúnánás kulturális életébe nyerhet az olvasó betekintést a 19. századtól a II. világháborúig, és ennek a településnek a példáján keresztül látható, hogy mennyire gazdag volt ez a korszak az aluról jövő kezdeményezésekben. Tóthné Boda Éva Mária, a Nemzeti Művelődési Intézet megyei igazgatója a néphagyományok megismerésével és megőrzésével, a népművészet áthagyományozódásával, pontosabban a népi ékszerkészítők tudásának továbbadásával foglalkozik tanulmányában.

A folyóirat Junior kutatóműhely rovatában fiatal kutatók munkái olvashatók. Jáger Dávid tanulmányának középpontjában a művészeti tehetséggondozás áll. A közművelődés intézményrendszerének vizsgálatát követően a tehetséggondozás fogalmát járja körül, mint a közművelődés egyik alapszolgáltatását. Bemutatja a tehetséggondozás gyakorlati oldalát a közművelődési színterek esetében. Mohos Edina tanulmánya az ifjúság szabadidő-felhasználási és kultúrafogyasztási szokásainak inaktivitási okait vizsgálja az intézmények oldaláról.

Könyvajánlat, recenzió rovatban Erdei Gábor „Community Buidling and Social Innovation” című Boros Julianna, Kozma Tamás és Márkus Edina által szerkesztett kötetet mutatja be, amely a neveléstudományban egyre gyakrabban használt társadalmi innováció fogalomkörét tárgyalja. A kötet a társadalmi innováció kutatásának, a területet vizsgáló tudományos tevékenységnek egy fontos, innovatív állomása, mintegy összefoglalja a vizsgált terület fogalomkörét, kérdéseket, meggondolásokat javasol és újabb narratívákra tesz ajánlatot.

Tudományos konferenciák hírei között Horváth Zoltán a 2021. november 26-án az AGORA Savaria Szombathelyi Kulturális Központ szervezésében megvalósult „Kultúra újragondolva” elnevezésű konferencia híreit osztotta meg. A konferencia olyan kérdéseket járt körül például, hogy hogyan tudja a helyi gazdaságokat a kultúra fejleszteni, értékeinkkel hogyan tudjuk támogatni egy-egy térség fejlődését, hogyan lehet támogatni a lokális közösségeinket, a média milyen hatást gyakorol a kultúrára, milyen intézményi megoldásokra van szükség a jelen kihívásainak kezelésére.

A szerkesztők továbbra is várják a folyóirat következő számaiba a közművelődéshez kapcsolódó tudományos írásokat és kutatásokat a kulturalisszemle@nmi.hu e-mail címre. A publikálás feltételei az alábbi linken olvashatóak: https://kulturalisszemle.hu/szerzoinknek

A folyóirat aktuális száma, illetve a korábbi lapszámok az alábbi linken találhatóak: https://www.kulturalisszemle.hu/archivum