Tudományos Konferencia zajlott az MTA PTB Andragógiai Albizottság és az NMI Művelődési Intézet NKft. közös szervezésében 2018 május 03-án Budapesten. A konferencia helyszínéül az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának egyik nagyelőadója szolgált, ahol közel félszáz szakértő és érdeklődő gyűlt össze tudományos tanácskozáson az időskori tanulás sajátosságainak mélyebb feltérképezése céljából.

A rendezvény különlegességét az adta, hogy ez alkalommal a szakma doyenjének is tekintett, és ma is aktív dr. Boga Bálint köszöntésére került sor 80. születésnapja tiszteletére.

 dig

Dr. Boga Bálint előadás közben

A konferencián a meghívott előadók, pályatársak, kutatók, tanítványok a geroedukáció egy-egy aspektusát járták körbe. A rendezvény levezető elnöke Dr. Juhász Erika, az NMI Művelődési Intézet kultúrakutatási és képzési igazgatója és az MTA PTB Andragógiai Albizottság alelnöke, megnyitójában kiemelte, hogy az elismert tudós szakemberek és kutatók ma már lassan hagyománnyá váló köszöntési módja, hogy a tudományterületen jártas képviselőket hívnak meg egy-egy tanácskozásra, akik az ünnepelttel szakmai kapcsolatban álltak, és tudományos igényű, egyszersmind személyes hangvételt is tartalmazó előadásokat tartanak egy-egy szimpózium keretében.

Az előadások sorát Dr. Jászberényi József, a Zsigmond Király Egyetem főiskolai tanára nyitotta meg Gerontechnológia az idősek szolgálatában címmel. A gerontotechnológiának az idősek érdekében az egészségügy, a vásárlás, az otthoni életvitel, a közlekedés és a kommunikáció területén létrehozott applikációit, ezek funkcióit, és tipizálási lehetőségeit járta körül az előadó humorral is fűszerezett előadásában.

A rendezvény második előadója Szeitz János a Magyar Pedagógia Társaság Szocio-andragógia Műhelyének vezetője Az időskor andragógiája címmel tartott előadást, amely rendszerszemléleti megközelítéssel részletesen járta körül a témakör elméleti kereteit. Az előadás zárszavában megemlékezett a Boga tanár úrral való közös munkáról, úgyis mint a Pillantás a dombról (2014) című nagysikerű kötet szerkesztő munkatársa.

Dr. Talyigás Katalin szociológus a Szociális Európa esélyeit vizsgálta tematikus előadásában, részletesen bemutatva az európai szociális modell fő pilléreit. Zárszavában külön kiemelte az ageizmus kérdéskörének fontosságát, amelyhez Boga tanár úr munkássága is jelentősen hozzájárult: „Boga tanár úr nem csak gyógyít, tanít és kutat, hanem példaképként elől jár ma is, a szépet keresi, és a fontos dolgokra irányítja a figyelmet, filozófiát alkotott az idősekről, és megmutatta hol rejtőzik az örök ifjúság.

digDr. Talyigás Katalin szociológus

A Debreceni Egyetemről érkező Patyán László, aki az egyetem Egészségügyi Karán működő Szociális- és Társadalom-tudományi Intézet Gerontológia Tanszékének főiskolai docense, Az idősek gondozásának kihívásai a közép- és kelet-európai országokban címmel tartott tudományos igényű prezentációt. Az időspolitika és a gondozási modellek, a gondozói munka kapcsolatát elemezte nemzetközi kontextusba ágyazva.

digA szimpózium utolsó előadását Krízis és fejlődés – Megújuló elméletek és gyakorlatok címmel Oriold Károly művészetterapeuta meghívott szakértőnk tartotta. A rövid, filmvetítéssel is egybekötött elemzés az időskori pszichikai személyiségfejlődés vonatkozásait boncolgatta Erikson és Kübler-Ross modelljei alapján.

davAz előadássorozatot követően dr. Boga Bálint értékelte a geroedukációs fejlesztéseket, irányzatokat, és saját élettapasztalatából is építve megfogalmazott egy lehetséges öregedési stratégiát/filozófiát.

A program zárásként következett az ünnepelt köszöntése és a kötetlen beszélgetés, amelynek keretében a résztvevők közösen elfogyasztották a 80. születésnapi tortát is.

dig