Népművelő - Közművelődési előadó - Művelődési és felnőttképzési menedzser - Művelődésszervező - Andragógia - Kulturális mediáció - Emberi erőforrás tanácsadó - Andragógus tanár - Játék- és szabadidőszervező tanár - Közösségi művelődés tanár - Közösségszervezés
Back to Top

NJE

A Neumann János Egyetem Pedagógusképző Kara a kecskeméti pedagógusképzés 100 éves hagyományainak szellemében végzi a tevékenységét: olyan szakembereket kíván képezni a különböző képzési területein, akik képesek a tradíciók értékelése mellett a legkorszerűbb ismeretek elsajátítására és olyan módszertani kultúrával rendelkeznek, amellyel biztosan megállják helyüket saját szűkebb szakterületükön.

A Karon évtizedeken keresztül alapképzésben óvodapedagógusokat, tanítókat képeztek, ami később kiegészült a felsőfokú szakképzés keretében az ifjúságsegítő és csecsemé- és kisgyermeknevelő, gondozó szakembereket képzésével nappali és levelező tagozaton egyaránt. A felsőoktatási szakképzésben szociális és ifjúsági munka, illetve csecsemő- és kisgyermeknevelő szakképzés folytatódott tovább.

Az utóbbi időszak fejlesztéseinek eredménye a csecsemő- és kisgyermeknevelő, valamint a közösségszervezés alapszak indításának lehetősége.  Mindezek mellett a Kar számos olyan tréninget, továbbképzést kínál a diplomával rendelkező hallgatóinak, kollégáinak, amelyek korunk legaktuálisabb szakmai kihívásaira adnak választ a mindennapi munkában.

A tehetséggondozás kiemelten fontos az intézményben: a hallgatók olyan lehetőségeket kapnak tanulmányaik során, amelyek segítenek kibontakoztatni tehetségüket, kreativitásukat. Ilyenek például a zene, a képzőművészetek, a dráma, a bábozás és számos más területen folyó kutató- és műhelymunka. A képzésre jellemző továbbá, hogy a hallgatókat igyekeznek bevonni kutatásokba, a gyakorlat-orientáltságot szem előtt tartva lehetőséget biztosítani számukra, hogy az elméletet minél jobban tudják alkalmazni a gyakorlatban.

Az Egyetem és azon belül a Kar széles körű nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik, így a hallgatóknak lehetőségük van a nemzetközi projektekbe való bekapcsolódásra, külföldi részképzéseken, illetve gyakorlaton való részvételre.

A Neumann János Egyetem Pedagógusképző Kara az ország Dél-Alföldi Régiójában, Bács-Kiskun megye központjában elhelyezkedő jelentős oktatási és tudományos központ.

Az ipari tevékenység mellett meghatározó a városban a kereskedelmi – vendéglátó – szórakoztató szektor, egyre népszerűbbek az itt rendezett fesztiválok, találkozók, konferenciák.

A város a zene, a képzőművészet és az animáció nemzetközi hírű műhelyeinek, egyedülálló gyűjteményeknek és elismert tudományos intézeteknek is otthont ad, amelyeknek feladata művészeti – és kulturális értékeink megőrzése és bemutatása. Mindezek mellett Kecskemét évről – évre visszatérő rendezvények, fesztiválok, kulturális programok egész sorával várja a látogatókat (Katona József Színház, Katona József Megyei Könyvtár, Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet, Nemzetközi Kerámia Stúdió, MTA Regionális Kutatások Központja – Alföldi Tudományos Intézet, Kiskunsági Nemzeti Park, Animációs Filmstúdió, múzeumok, kiállítótermek, egyéb kulturális intézmények).

 

Kecskemét pezsgő kulturális élete, a közösségi művelődés itt működő intézményei nem csupán a kulturált kikapcsolódás és feltöltődés lehetőségeit kínálják a hallgatók számára, de a közösségszervezők számára – az egyetem szolnoki campusával kapcsolatban álló intézményekkel együtt – kiváló gyakorlati képzési helyekként is funkcionálnak.

 

A képzések tudományos háttere

Az intézmény oktatóinak többsége rendelkezik tudományos fokozattal (PhD) és további 5 fő vesz részt fokozatszerző eljárásban.

A Kar oktatóinak kutatásai szervesen kapcsolódnak a képzések tudományterületeihez, az oktatók és kutatók széles körű hazai és nemzetközi kapcsolattal rendelkeznek.

A Kar oktatói hazai és nemzetközi kutatási projektekben vesznek részt a neveléstudományok, a pszichológiai tudományok, a nyelvtudományok, az irodalomtudományok, a történelemtudományok, a szociológia és a média- és kommunikáció tudományok területén.

Minden szakterület oktatói résztvevői hazai és nemzetközi tudományos konferenciáknak és továbbképzéseknek.A Kar saját tudományos konferenciákat is rendez és azokhoz kapcsolódóan tanulmány-köteteket ad ki.

A kari tudományos műhelyek tevékenységének, valamint az országos és nemzetközi műhelyekkel történő együttműködések eredményeként az oktatók publikációi hazai és külföldi folyóiratokban, konferencia-kiadványokban jelennek meg. (GRADUS folyóirat)

A zene- és képzőművészeti tevékenységet végző oktatók hangversenyeken lépnek fel, kiállításokon szerepeltetik alkotásaikat, hangversenyeket és kiállításokat szerveznek.

A Karjelentős eredményeket tud felmutatni a tehetséggondozás minden szakterületre kiterjedő formája, így a kari diákköri munka területén is.

Az ifjúságsegítő képzés 2006-ban indult Kecskeméten, 2009, 2010-ben már 30-40 hallgató tanult évfolyamonként a felsőfokú szakképzésben. A moduláris rendszerű képzés 2009-ben indult, 2011-ben tett sikeres szakmai vizsgát az akkori első évfolyam 17 hallgatója. A korábbi rendszerben végzettekkel együtt, eddig összesen 177 ifjúságsegítő kapott szakmai bizonyítványt, közülük többen az óvodapedagógus vagy a tanítói diploma mellett, vagy annak megszerzését követően végezték el a felsőfokú szakképzést.

Az ifjúságsegítő felsőfokú szakképzés indításakor (2006) érvényes szakmai- és vizsgakövetelményeket a 7/2002. (V. 25.) ISM – OM együttes rendelet tartalmazta. Az új OKJ-nak 1/2006. (II. 17.) OM rendelet megfelelő, moduláris rendszerű ifjúságsegítő felsőfokú szakképzés szakmai- és vizsgakövetelményei 2008-ban jelentek meg. A moduláris rendszerű képzésre való áttérés megkövetelte az új szakképzési program kialakítását, amely az ifjúságsegítő képzést is érintette. A szakmai és vizsgakövetelményeket tartalmazó miniszteri rendelet száma: 15/2008.(VIII.13.) SZMM rendelet (2009-ben módosult, így ezt követően már más tanterv szerint tanultak a képzésben érintett hallgatók.

2013-ban – a szakképzés jogszabályi hátterének változása miatt az ifjúságsegítők képzése felsőoktatási szakképzésként folyhat tovább a jogelőd Kecskeméti Főiskolán, melynek keretében a szociális és ifjúsági munka felsőoktatási szakképzés egyik szakirányaként ifjúságsegítő asszisztens végzettséget szerezhetnek a hallgatók.

A közösségszervezés alapképzésbe beépülnek a korábbi felsőfokú és felsőoktatási szakképzés eredményei, a hozzá kapcsolódó kutatások és szakmai tapasztalatok.

A képzésért felelős szervezeti egység: Alapismereti és Szakmódszertani Tanszék

A képzésben résztvevő további szervezeti egység:

» Művészeti és Anyanyelvi Nevelési Tanszék,
» Idegennyelvi és Továbbképzési Tanszék

 

A Kecskeméti Főiskola, a Magyar pedagógiai Társaság és a Foglalkozási Hivatal Mobilitás Országos Ifjúsági Szolgálatának konzorciuma a TÁMOP-5.4.4-09/2-C-2009-0002 pályázat keretében lehetőséget kapott az ifjúságsegítő képzés interprofesszionális fejlesztésére (projektvezető: Dr. Horváth Ágnes). A külső partnerként több egyetem és az Excenter Kutatóközpont együttműködésével megvalósuló programban több tudományterülethez egyaránt kötődő tantervek és tananyagok kidolgozására, kutatásra, a képzésben résztvevő és a gyakorlatokat irányító szakemberek továbbképzésére, szakmai műhelyek, találkozók és konferenciák szervezésére nyílt lehetőség. A projekt keretében 12 tantervi egység és az ezekhez kapcsolódó lektorált tananyag készült, melyek a BA szintű képzés követelményeinek megfelelnek és az http://ifiped.kefo.hu honlapon minden hallgató és érdeklődő számára hozzáférhetők.

 

Országosan elismert tudományos és művészeti műhelyek a Pedagógusképző Karon:

» Magyar Gyermekkultúra Módszertani Központ
» Képességfejlesztő és Kutató Műhely
» Iuvenis Ifjúságszakmai Műhely
» Művészeti Műhely
» Nyelvészeti és Irodalmi Kutatóműhely
» Hely- és Családtörténeti Kutatóműhely

 

A Iuvenis Ifjúságszakmai Műhely egyértelműen kötődik a Közösségszervezés alapszak ifjúsági közösségszervezés szakirányához: publikációk, konferenciák, tervezett kutatások és más szakmai projektek, programok sorát valósította meg eddigi működése során. http://pk.uni-pae.hu/iuvenis-ifjusagszakmai-muhely

Az ifjúságügy (a fiatalokkal a szabadidős térben foglalkozó professzió) eddig felhalmozott eredményeinek további gazdagítása; ifjúságszociológiai kutatások megtervezése és koordinálása (külső szakértők, szervezetek és cégek bevonásával); az ifjúsággal foglalkozó szakemberek képzéséhez szakmai kiadványok, tanulmányok, on-line tananyagok kidolgozása.

A műhely a Pedagógusképző Kar már működő műhelyeinek mintájára alakult meg, de – amennyiben a szervezeti struktúra lehetővé teszi – Tudásközpontként működhetne. Utóbbi szervezeti forma nagyobb esélyt adhat különböző pályázati források, kutatók és szervezetek bevonására, tudástranszferre más karok és szakok irányába.

A műhely létesítésének intézményi előzményei a Pedagógusképző Karon:

» Fiatalok állampolgári kultúrájának vizsgálata (kutatások 1994-2004);
» Középiskolások Kecskemétem – ifjúságszociológiai kutatás (2002);
» Citizenship education (TEMPUS, COMENIUS, ERASMUS+ Strategic Partnership) nemzetközi projektek (1994-99-ig, majd 2004-től folyamatosan)
» „Szakma – Munka – Karrier” ROP 3.3. pályázat kutatási programjának megvalósítása (2005-2007);
» „Az ifjúságsegítő képzés interprofesszionális fejlesztése” TÁMOP 5.4.4. 09-C 2009-0002 pályázat konzorcium vezetése (2010-2012);
» Ifjúságsegítő szakképzés programjának kidolgozása (szakértői tevékenység, publikáció).

 

Országos jelentőségű műhelyprogramok:

Műhelykonferencia – 2015, Kecskemét

Összebeszélünk II. – 2016, Révkomárom

IUVENIS Ifjúságszakmai Konferencia – 2017, Kecskemét

 

A IUVENIS Ifjúságszakmai Műhely szorosan együttműködik a Hely- és Családtörténeti Műhellyel és a közösségi művelődés helyi intézményeivel.

Az elmúlt években a jogelőd intézménynek sikerült igen eredményes kapcsolatokat kialakítani Kecskemét és Szolnok MJV művelődési és ifjúsági feladatokat ellátó intézményeivel és civil szervezeteivel, elsősorban a Hírös AGORA munkatársaival, akik oktatóként, trénerként is szerepet vállalnak a közösségszervezők képzésében.

A tágabb körű együttműködés kiváló terepének bizonyult a Kecskeméti Ifjúsági Kerekasztal (KIK, www.kecskegida.hu) megalakulása és működése, ahol – azon túl. hogy a tagszervezetek megismerhetik egymás munkáját és munkatársait – sor kerülhet a programok, tevékenységek és rendezvények koordinálására is. A közös gondolkodás, közös munka eredményeként, egyre több tagszervezet fogadja a hallgatókat, illetve a hallgatók egyre több intézményhez, szervezethez fordulhatnak információ és tapasztalatszerzés céljából.

A közösségszervezés alapszak hallgatói a következő intézményekben, szervezeteknél teljesíthetik szakmai gyakorlataikat:

» Hírös Agora (Integrált közművelődési intézmény, benne ifjúsági közösségi terekkel, szolgáltatásokkal) – Kecskemét
» Aba-Novák Agóra Kulturális Központ – Szolnok
» Kecskeméti Ifjúsági Kerekasztal (civil szervezetek szövetsége, ifjúsággal kapcsolatos közhasznú tevékenységek ellátására, közösségfejlesztő feladatokkal)
» Kecskeméti Katona József Múzeum
» Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek Nonprofit. Kft.
» Damjanich János Múzeum – Szolnok
» Európa Jövője Egyesület – Kecskemét
» SOS Gyermekfalu

A Pallasz Athéné Egyetem Pedagógusképző Karának Kaszap utca 6-14. sz. alatti épülete, valamint a más telephelyeken rendelkezésre álló infrastruktúra optimális kihasználása megfelelő helyet biztosít a képzéshez (pl. Mészöly Gyula téri, jelenleg a Kertészeti és Vidékfejlesztési, a Pedagógusképző Kar és az Egyetem Gyakorló Iskolája által egyaránt használt épületegyüttesben, valamint a szolnoki campuszon). A tanórák jellegének (előadás, szeminárium, kiscsoportos foglalkozás stb.) megfelelő tantermek rendelkezésre állnak. A tantermekben és szemináriumi termekben beépített számítógép, laptop és projektor található, a kisebb csoportban tartott tréningek mobil bútorokkal berendezett, könnyen alakítható termekben tarthatók. A tréningekhez szükséges flipchart tábla, papír és irodaszer, fénymásolási lehetőség biztosított.

Az információs és kommunikációs készségek fejlesztését több korszerűen felszerelt számítógépes terem szolgálja, emellett az oktatási épületekben wifi internet-hozzáférés is segíti a hallgatók tájékozódását. A több telephelyen is megtalálható tornatermek, sportpályák és kondicionáló helyiségek az oktatási feladatokon túlmenően a rekreáció és a szabadidős tevékenységek céljára is igénybe vehetők.

A Neumann János Egyetem Könyvtár és Információs Központja megfelelő és fokozatosan bővülő könyvtári állománnyal és egyéb szükséges forrásanyaggal képes a képzés szolgálatára, emellett a szükséges, internet hozzáférést is biztosító számítógépes férőhelyek is a leendő hallgatók rendelkezésére állnak.

A Könyvtár és Információs Központ (KIK) közel 145 ezer dokumentummal rendelkezik, a kölcsönözhető állomány megközelítőleg 105 ezer dokumentum. Ebből a KIK Pedagógiai Szakkönyvtárában 52 ezer dokumentum található. A főiskola évente 13 millió forintot fordít könyvtári állományfejlesztésre. Ebből az összegből a könyvek és az elektronikus információforrások mellett 293 féle magyar és külföldi nyomtatott folyóiratra fizet elő. Az egyes folyóirat-kiadók a nyomtatott folyóirat előfizetésével az online hozzáférést is biztosítják előfizetőiknek. Ezáltal időbeli korlátozások nélkül állnak oktatóink és hallgatóink rendelkezésére különböző online hozzáférésű, teljes szövegű folyóiratok, illetve az általános- és szakadatbázisok.

Az alábbi általános és szakadatbázisok érhetők el a főiskola intranet hálózatán keresztül:

» Web of Science
» Science Direct
» SpringerLink
» ACM Digital Library
» CAB Abstracts
» EBSCO host

 

A könyvtár rendelkezik a szak alapozó tárgyaihoz és az általános szakterületi ismeretek megszerzéséhez szükséges szakirodalommal. A differenciált szakmai ismeretek elsajátítását a könyvtárban található szakirodalom mellett az előfizetett szakadatbázisok is segítik.

A KIK 181 db könyvtári munkahellyel rendelkezik, ebből 81 db internetes számítógépes munkahely, amelyből a KIK Pedagógiai Szakkönyvtárában 30 olvasótermi ülőhely és 15 db számítógépes munkahely áll a hallgatók rendelkezésére. http://www.uni-neumann.hu/pae-konyvtar-es-informacios-kozpont

 

Az Oktatási Igazgatóság vezeti a hallgatókkal kapcsolatos nyilvántartásokat, szervezi a felvételi eljárást és a záróvizsgákat, elkészíti a végzett hallgatók okleveleit, tájékoztatja a hallgatókat tanulmányi kötelezettségeikről, azok teljesítéséről.

Az Egységes Tanulmányi Rendszer (NEPTUN) működtetése teljes körű, valamennyi hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgató elektronikusan veszi fel féléves tantrágyait, jelentkezik a vizsgákra, illetve értesül tanulmányi és gazdasági ügyeinek alakulásáról. Az évközi és félév végi eredmények megjelentetése mellett egyre népszerűbbek az egyes tantárgyakhoz (kurzusokhoz) kapcsolódó fórumok, ahol lehetőség nyílik az oktató és a hallgatók, illetve a hallgatók egymás közötti kommunikációjára. A Coospace online felületén megjelenhetnek a tantárgyi programok (kurzus követelményrendszer), segédanyagok, tesztek, egyéb feladatok, amelyek értékeléséről az oktatók a felületen tájékoztatják a hallgatókat.